poniedziałek, 16 grudnia 2013

Połowa tabletów na polskim rynku nie spełnia wymagań

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przeprowadził kontrolę tabletów dostępnych na polskim rynku. Okazało się, że aż połowa urządzeń nie spełniała wymogów technicznych bądź formalnych.


Producent chcący wprowadzić tablet do obrotu powinien przeprowadzić ocenę zgodności z wymaganiami, wystawić deklarację zgodności, nanieść oznakowanie CE, dołączyć do tabletu deklarację zgodności lub oświadczenie o spełnianiu wymagań, informację umożliwiającą identyfikację kraju lub obszaru geograficznego, na którym dane urządzenie może być wykorzystywane, a także informację umożliwiającą ustalenie zakończeń sieci publicznej, do których dane urządzenie może być dołączane.

Kontroli poddano urządzenia takich firm jak Acer, Asus, Colorovo, Overmax, FreeMe, Samsung, Lenovo, Kiano, Manta, NTT System, Platinet, Goclever, Prestigio, Tracer i Yarvik. Kontrola dotyczyła więc całego rynku tabletów, ale szczególną uwagę skupiono na tańszych produktach, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród konsumentów. Kontrolerzy weryfikowali przede wszystkim dokumentację tabletów oraz poprawność naniesienia na nich oznakowania zgodności CE. Przeprowadzali także badania laboratoryjne w zakresie wymagań określonych dla urządzeń radiowo nadawczych i nadawczo-odbiorczych, a także w zakresie wymagań kompatybilności elektromagnetycznej.

Skontrolowano 104 losowo wybrane tablety. Żadnych nieprawidłowości nie stwierdzono jedynie wśród ok. 45% kontrolowanych urządzeń. Warto jednak zauważyć, ze większość podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzanie tych urządzeń na rynek skutecznie usunęły nieprawidłowości wskazane przez UKE. 14 tabletów nadal nie spełnia wymagań. Trzy z nich zostały już wycofane z rynku, a w dwóch przypadkach regulator wydał zakaz udostępniania. W stosunku do pozostałych 11 urządzeń toczą się już postępowania administracyjne.

Wiele tabletów nie spełniało wymagań zasadniczych, dotyczących przede wszystkim konstrukcji. UKE informuje, że urządzenia, które nie spełniają wymagań zasadniczych w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach zasilania, mogą zakłócać pracę innych urządzeń podłączonych do tej samej sieci zasilającej, co objawia się w postaci zakłóceń w pracy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Z kolei urządzenia niespełniające wymagań zasadniczych w zakresie natężenia pola zaburzeń mogą zakłócać, a nawet uniemożliwiać funkcjonowanie innych urządzeń wykorzystujących komunikację radiową.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz